Menu

Topuk Dikenini Önlemenin Yolları

Bir çok bayanın topuk dikeni sorunu ile başı dertte. Genelde çok kilosu olan , uzun süre yürüyen kişilerde görülmektedir. Sert zeminde yürümek, yüksek topuklu ayakkabı kullanmakta topuk dikenini tetikleyen etmenler arasındadır.

Ayağınızda oluşan topuk dikenini önlemenin yollarını sayacak olursak; yumuşak topuğu olan ayakkabıları seçmeye özen gösterin. Ayağınız çıplak olarak terlik ya da ayakkabı kullanmayın. Seçilen çorabın yumuşak olmasına özen gösterin. Yalın ayak diye tabirlenen şekilde dolaşmayın. Kilolardan kurtulmak için koşmak ya da yürümek yerine , yüzmeye gidin ya da bisiklete binin.


Uzun süreli ayakta kalmaktan ve uzun yürüyüşlerden kaçının çünkü bu şekilde ağrınız artar. Ayakkabı alırken ayağınıza küçük gelen ya da büyük gelen ayakkabılar seçmeyin. Tam ayağınıza göre olan ayakkabı seçimi yapın. Ayakkabınızın arka kısmına silikon yerleştirerek yumuşak hale getirin. Çok ağrılı olduğunuz zaman ayak tabanınıza buz tamponu koyarak ayağınızı rahatlatabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı , topuk dikenine iyi gelmektedir. Ağrıyan bölgeye bu yağı sürüp masaj yapın ve havlu ile sarıp uyuyun. Bu işlemi yaklaşık bir hafta boyunca düzenli olarak uygulayın. Ayağınızın rahatladığını fark edeceksiniz. Bir yöntem de şu şekildedir.

Pul biberi( az acılı olacak) dövün ve ardından topuğunuza sarın. Her gece yatmadan önce üç gün boyunca bu işlem yapın. Üç gün boyunca da çekirdekli üzümü dövün ve ayağınıza sarın. Son üç günde ikisini birlikte ayağınıza dövüp sarın. Çok faydasını göreceksiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir