Menu

El Bakımı

elbakim
İyi günler musmutlu günler sevgili okurlar.  Bugün size gündelik hayatta çok karşılaştığımız bir durumdan bahsedeceğim. Bu nedir peki ?

El kuruluğu maalesef biz bayanların sürekli başına dert bir durum ve bu kuruluğu önlemek için neler yapmalıyız? Bunlardan tek tek bahsedelim ve ufak ufak formüller verelim.

Dermatolog Dilara Turgut’un bir önerisiyle başlayalım ve gerçekten çok işe yarayacak.

Elinize Poşet Geçirin

Dilara Turgut kış mevsiminde ellerdeki çatlaklık için her yıkamadan sonra nemlendirici kullanılmasını önerdi ve poşette yarım saat bekletildikten sonra ellerinizin yumuşacık olacağını söyledi.  Soğuk hava ve kireçli suyun çatlakların en temel sebebi olduğuna vurgu yapan Turgut soğuk ve kireçli suyun çatlaklara büyük zarar vereceğini söyledi. Yani bu kişiler çok iyi nemlendirici kullanmalı ve ellerine çok dikkat etmeli.

Peki evde kendimiz nasıl krem yapabiliriz? 

Ballı El Kremi

1 Çay kaşığı beyaz balmumu

2 Çay kaşığı tatlı badem yağı

120 gr süzme bal

Birkaç damla esans (sevdiğiniz bir koku olabilir)

Hazırlanışı

Bal mumunu bir cam kaseye alıp benmari usulü eritin. Badem yağını ve balı ekleyip karıştırın krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Soğuduktan sonra esansı ekleyin ve ellerinize sürün.  10 Dakika bekledikten sonra ellerinizi yıkayın ve eğer parmaklarınız ağrıyorsa hastanelerde fizik tedavi olarak bu da uygulanmakta.

Eller İçin Doğal Sauna

4 Çorba kaşığı tatlı badem yağı

4 Çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı

4 Çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Hindistan cevizi yağını benmari usulü eritip diğer yağlarla karıştırın. Akşamları yatmadan önce elinize bolca sürün ve ellerinizi plastik folyo ile sarın. Üzerine eldivenlerinizi giyin. Bu karışımı fazla miktarda hazırlayın ve cam kavanoz ‘ a koyun ve bunu 3 ay boyunca kullanabilirsiniz. Bu karışımı hazırlamak çok zor değil ellerimizin kıymetini bilip doğal ürünlerle ellerimiz sağlıklı ve güzel görünebilir.

Vazelin

Ellerimizin yumuşaması için en basit yol ise vazelindir. Elinize gece yatmadan önce bol miktarda vazelin sürün ve bir çorap geçirin. Sabah uyandığınızda elleriniz istediğiniz şekilde yumuşayacaktır.

 

Temizlik yaparken ellerinize eldiven giymeyi unutmayın ve işiniz bittiğinde katı sabunla ellerinizi bol miktarda ılık suyla yıkayın ve ardından nemlendirici sürmeyi unutmayın.  Ellerinizi yıkarken suyun sıcaklık derecesi çok kaynar olmamalı elinize fazlasıyla zarar verecektir. Soğuklarda elinize mutlaka eldiven takın ve takmadan önce nemlendiricinizi sürün daha sonra eldiveni takın. Su ve hava gibi koşullar sizin ellerinize zarar vermesin…

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir