Menu

Ayak Kokusu Nasıl Geçer ?

Ayaklarımız genelde terlediğimiz zaman terimizle beslenen bakterilerden kaynaklı olarak koku yapar. Ayaklarda bulunan bakteriler terle beslendiği için kötü koku yayılmasına sebep olurlar. Peki ayak kokusu nasıl geçer ?

Ayaklarımızı sürekli olarak havalandırıp kuru tutmamız gerekmektedir.Ayak kokusunun ana nedenlerinden bir terlemedir ve ayakların bu nedenden dolayı sürekli olarak kuru tutulması gerekmektedir.

Ayak kokusunun önlenmesi için alınabilecek bir diğer önlem ise ayakkabı bakımına dikkat etmektir. Ayakkabıların bakımı doğru ve düzgün şekilde yapılmalı ve ayakkabıların içine ayak kokusu önleyici deodorant sıkılmalıdır. Ayrıca her gün aynı ayakkabının giyilmemesine de dikkat edilmelidir.

  • Gece yatmadan önce haftada 1 veya 2 defa ayakları sirkeli suda bekletmek ayak kokusunun önlenmesinde etkili bir çözüm yolu olacaktır. Sirke koku yapabileceği için çorap giyilerek yatılması tavsiye edilir.
  • Nem barındırmayan özel çoraplardan giyilmesi bu konuda oldukça etkili olacaktır.
  • Ayaklarımızı düzenli olarak tuzlu su ile ovalayarak yıkamak ayak kokusunun giderilmesinde önemli rol oynamaktadır. Tuzlu su ayakların rahatlamasını ve daha sağlıklı görünmesini de sağlar.
  • Sürekli olarak aynı ayakkabının giyilmesi de ayak kokusunun artmasına neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Bu bakımdan ayakkabıların sık sık değiştirilmesi ve her gün günlük olarak bakım yapılması oldukça önemlidir.
  • Bütün bu sebeplerden farklı olarak ayaklarda meydana gelen koku hale giderilememiş ise önce beslenme düzenin değiştirilmesi daha sonra ise uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir